Zasoby Ochrony Ludności, Planowanie w obronie cywilnej, ewakuacja ludności
Zgodnie z art. 23 Ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1907) organy ochrony ludności ewidencjonują zasoby ochrony ludności służące realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.
Ewidencjonowanie zasobów ochrony ludności polega na stałym monitorowaniu
i rejestrowaniu ich stanu.
Ewidencjonowanie zasobów ochrony ludności prowadzi się w Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, zwanej dalej "Centralną Ewidencją Zasobów", i w Wojewódzkich Ewidencjach Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Wojewódzka Ewidencja Zasobów stanowi część Centralnej Ewidencji Zasobów obejmującą dane i informacje zawarte w Centralnej Ewidencji Zasobów w odniesieniu do województwa.
Zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w ustawie, organy ochrony ludności obowiązane są do przygotowywania planów, które zawierają elementy z obszaru ochrony ludności. Są sporządzane na podstawie odrębnych przepisów, zapewniają spójność tych planów z zadaniami obrony cywilnej.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa uwzględniają odpowiednio w gminnym, powiatowym i wojewódzkim planie zarządzania kryzysowego przedsięwzięcia w zakresie przygotowania niezbędnych zasobów, utworzenia rezerw materiałowych, oraz opracowania i wdrożenia rozwiązań organizacyjnych niezbędnych do realizacji zadań obrony cywilnej.
W tych planach uwzględnia się, w szczególności:
- rozpoznanie i planowanie obiektów użyteczności publicznej, komunikacyjnych, handlowych, usługowych i magazynowych lub ich części z przeznaczeniem do doraźnej zbiorowej ochrony;
- doraźne ukrycia na terenach publicznych i niepublicznych;
- doraźne miejsca na potrzeby ochrony ewakuowanych dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
- organizację ewakuacji, w tym środki transportu do ewakuacji ludzi i mienia z miejsc zagrożenia oraz miejsca i rejony ewakuacji;
- siły i środki przeznaczone do udzielania pomocy humanitarnej;
- tryb występowania o udzielenie pomocy humanitarnej oraz sposób jej udzielania.
Ewakuacja ludności
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1907) przewiduje, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz starosta będą opracowywali wkłady do wojewódzkich planów ewakuacji. Natomiast, wojewodowie będą opracowywali plany ewakuacji (przemieszczenia ludności do miejsc bezpiecznych) odpowiednio na obszarze województwa. Będą one stanowiły załącznik funkcjonalny do planów zarządzania kryzysowego sporządzanych przez wojewodów. Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowywać będzie krajowy plan ewakuacji, który ma być przygotowywany na podstawie wojewódzkich planów ewakuacji ludności.
Plany ewakuacji ludności będą obejmowały zagadnienia przemieszczenia ludności z miejsca zagrożonego i przyjęcia jej w miejscu bezpiecznym, w czasie wojny i w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Mają one zawierać:
- liczbę osób przewidzianych do ewakuacji na danym obszarze;
- wykaz infrastruktury transportowej lądowej, wodnej i powietrznej do wykorzystania podczas ewakuacji;
- wykaz miejsc zakwaterowania przygotowanych na potrzeby przyjęcia ludności w miejscach ewakuacji;
- wykaz sił i środków transportowych niezbędnych do przeprowadzenia ewakuacji na danym obszarze;
- wykaz sił i środków niezbędnych do zabezpieczenia procesu ewakuacji oraz ochrony pozostawionego mienia;
- wykaz osób funkcyjnych odpowiedzialnych za koordynację i wsparcie działań związanych z przeprowadzeniem ewakuacji na danym obszarze;
- sposób powiadamiania ludności o ewakuacji.
email: m.wisniewski@powiat.kolobrzeg.pl tel.:94 354 76 18 wew. 155 fax: 94 354 46 42 , w dniu: 29‑08‑2021 08:33:36
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|