Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1907) tworzy system ewidencji, utrzymywania i budowania schronów i ukryć doraźnych na potrzeby ludności. Zapewnia wsparcie finansowe realizacji tych przedsięwzięć.
W celu ochrony ludności przed skutkami zagrożeń, w szczególności klęsk żywiołowych, działań terrorystycznych lub działań wojennych przewiduje się obiekty zbiorowej ochrony:
- schron to zaliczony do budowli ochronnych obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne,
- ukrycie to zaliczony do budowli ochronnych obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego, o konstrukcji niehermetycznej.
Pojemność obiektów zbiorowej ochrony ma być planowana w taki sposób, aby zapewnić schronienie:
- w budowlach ochronnych dla co najmniej 25 proc., a we wszystkich obiektach zbiorowej ochrony dla co najmniej 50 proc., przewidywanej liczby ludności przebywającej w sytuacji zagrożenia na obszarze planowania w granicach administracyjnych miast;
- w budowlach ochronnych dla co najmniej 15 proc., a we wszystkich obiektach zbiorowej ochrony dla co najmniej 25 proc., przewidywanej liczby ludności przebywającej na obszarze w sytuacji zagrożenia na obszarze planowania poza granicami administracyjnymi miast.
Budowle ochronne i miejsca doraźnego schronienia powinny spełniać wymagania określone w przepisach budowlanych, a ponadto wymagania techniczne i lokalizacyjne. To w szczególności odpowiednia wytrzymałość, środki przeciwpożarowe, wentylacja, wyjścia ewakuacyjne, zaopatrzenie w energię i wodę, odprowadzanie ścieków i rozwiązania służące przetrwaniu osób znajdujących się w budowli ochronnej oraz spełnianie polskich norm.
Ponadto komendant główny Państwowej Straży Pożarnej będzie prowadził Centralną Ewidencję Obiektów Zbiorowej Ochrony.
W ewidencji będą znajdowały się dane o istniejących schronach i ukryciach, planowanych miejscach organizacji ukryć doraźnych, obiektach potencjalnie przydatnych do przystosowania na ukrycia doraźne oraz obiektach osłonowych, a także podział na obiekty publiczne
i niepubliczne.
Dla schronów i ukryć ujętych w ewidencji sporządzana będzie karta ewidencyjna budowli ochronnej. W przypadku wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych lub przewidywanego wystąpienia zagrożenia, ludność zostanie niezwłocznie poinformowana o umiejscowieniu obiektów zbiorowej ochrony oraz o sposobie dotarcia do nich i korzystania z nich.
Wykaz obiektów możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności i obrony cywilnej
Przedmiotowy wykaz został sporządzony na podstawie inwentaryzacji obiektów na terenie całego kraju w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego prowadzonego przez Państwową Straż Pożarną na przełomie 2022/2023 r.
Dane obiektów zawarte w załączonym wykazie są tożsame z informacjami opublikowanymi w opracowanej przez Komendę Główną PSP aplikacji „Schrony” dostępnej pod adresem: https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e