Zagrożenia - informacje
Uruchomiono stronę o zagrożeniach CBRNE
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Podstawowym celem tego projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania
w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia. Strona internetowa na temat zagrożeń CBRNE jest elementem projektu – „Wzmacnianie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE”, który Rządowe Centrum Bezpieczeństwa realizowało w ramach Funduszy Norweskich.
Podstawowym celem tego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE) oraz przygotowanie społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia takich zagrożeń.
Pod adresem: https://alert.rcb.gov.pl można znaleźć:
- Poradniki - zawierają podstawowe informacje o zagrożeniu, jego źródłach, a co najważniejsze – sposobach unikania zagrożeń i zasadach postępowania, gdy do nich dojdzie. Poradniki zostały przygotowane również w języku angielskim i ukraińskim.
- Infografiki - w sposób syntetyczny pokazują, jak postępować w przypadku danego zagrożenia.
- Animacje - do każdego zagrożenia przygotowano również animację. Podobnie jak infografiki zawierają podstawową wiedzę: czym jest dane zagrożenie i jak postępować w przypadku jego wystąpienia. Oprócz wersji w języku polskim przygotowano także wersję anglo- i ukraińskojęzyczną.
- Gry edukacyjne - zostały przygotowane z myślą o najmłodszym odbiorcy. Uczestnik gry zdobywa wiedzę z danego obszaru zagrożeń CBRNE i od razu może ją sprawdzić.
- Scenariusze lekcji dla nauczycieli - świadomość społeczna zagrożeń CBRNE i umiejętność radzenia sobie z nimi do momentu przyjazdu służb jest podstawą budowania odpornego na zagrożenia społeczeństwa. Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego przygotowano scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli.
- Księgę Komunikacji Kryzysowej - jest podręcznikiem, który w pigułce zawiera zasady komunikacji kryzysowej oraz porady jak przygotować instytucję na potencjalny kryzys.
- Bądź gotowy - to zakładka, zawierająca informacje jak przygotować swoich bliskich na zagrożenia (z koniecznością ewakuacji włącznie) i co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.
Źródło Informacji: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa